10 Adımda Sosyal Medya Fenomeni Nasıl Olunur ?

Sosyal medya hesaplarının gözdesi olan instagram aylık 200 milyon aktif kullanıcı sayısına sahip olmuştur. Kurumsal bir firma olarak ya da bir kişi olarak instagramda yeni bir üyeyseniz takipçi sayınızı artırmak oldukça zor olmuş olabilir. Aynı zamanda fotoğraf paylaşımı konusunda da sıkıntı çekmiş olabilirsiniz. Özellikle marka olarak reklam yapmak amaçlı instagramda paylaşımlar yapmak istiyorsanız takipçilerinizi artırmak son derece önemlidir. Ne kadar çok takipçiye ulaşmak istiyorsanız o kadar çok reklamınızı yapma şansı yaratabilirsiniz. Bu sayede pek çok müşterinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Takipçi satın al işlemi ve mümkün olduğunca fazla müşteriye ulaşmak zor bir süreçtir. Bunun için yoğun bir çalışma temposu belirlemeniz gerekebilir. İnstagram ürün ve şirketiniz için kullanabileceğiniz anlamlı bir platform olması sebebiyle tavsiye edilebilir nitelikte sosyal medya ağı olmayı günümüzde başarabilmiştir.

Instagram’da takipçi arttırımı neden önemli?

İnstagramda takipçi kazanmak her kullanıcı için kolay değildir. Kurumsal sosyal medya platformu olarak instagramı tercih eden kullanıcılar instagramda takipçi sayısına gereken önemi vermeleri gerekebilir. Kurumsal firmada marka tanıtımı yapabilmek ve tanıtımları müşterilere ulaştırabilmek çok önemlidir. İnstagramı kullanmak için ilk önce instagram hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Firmanız adına yapacağınız tanıtım amaçlı ürünlerin paylaşımını pek çok kullanıcıya ulaştırmanın yollarını aramalısınız. Ayrıca fotoğraf paylaşımı konusunda kullanıcıların dikkatini çekmek amaçlı ürünlerinizi daha iyi tanıtabilen kaliteli fotoğraf paylaşımının da etkisi olacaktır. Fotoğraflarınızda yapabileceğiniz kolajlamalar ürünleriniz için daha iyi bir tanıtım olabilir ve böylelikle pek çok müşteriye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Crovu'nun günlük blog yazılarını takip ederek fenomen olmak senin elinde.
Crovu’nun günlük blog yazılarını takip ederek fenomen olmak senin elinde.

Adım adım fenomen olma yolunda ilerleyin!

1-Hashtag Kullanımı: Yeni markayı tanıtım yapmak için ya da kişisel hesabınız için takipçilerinizi artırmak istiyorsanız bunun yolu hashtag kullanımından geçmektedir. Pek çok kişi instagramda fotoğraf paylaşımlarında 30 tane sınırlı hashtag kullanımını zorlamayı tercih ediyor. Ancak sınırlı kullanımın dışına çıkmak yerine daha etkili hashtag kullanımını tercih ederseniz takipçinizi artırmak daha kolay olacaktır. Örneğin kişisel hesabınız için fotoğraf paylaştığınız zaman paylaşımınızla alakalı ve popüler olan #sun #istanbul #funny #love gibi hashtagleri tercih etmelisiniz.

2- İlgili Paylaşımları Beğenme: İnstagram kullanıcılarının fotoğraflarını, videolarını, ürün tanıtımlarını beğendiğiniz ve yorum yaptığınız taktirde diğer kullanıcılar tarafından görülme şansınız da artacaktır. Takip ettiğiniz kullanıcıların yaklaşık 100 paylaşımını beğenmek size fazlasıyla takipçi kazandıracaktır. Başka kullanıcılarla iletişim kurup networking yaptığınız zaman paylaşımlarınız sık sık takip edilecektir.

Paylaşım sayılarınızın sıklığı çok önemli!

3-Düzenli Paylaşımlar: İnsanlar ister kişisel olsun ister kurumsal olsun gün içerisindeki etkinliklerinizle alakalı paylaşımlar görmek ister. Siz de çalışma ortamınızı ve arkadaşlarınızla birlikte çekildiğiniz fotoğrafları paylaşabilirsiniz. Takipçi kitlenizin sizi unutmaması ve düzenli aralıklarla paylaşımınızı takip etmesini istiyorsanız düzenli paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Kendinize uygun belirli zaman aralıklarında fotoğraf paylaşımı yaptığınız vakitlerde takipçi kazanmanız çok daha kolay olacaktır.

4-Etkileyici efekt ve filtreler kullanma: Fotoğraflara uygulanan filtre ve efektler paylaşımın can alıcı noktalarından birisidir. En sıkıcı fotoğraflar bile mükemmel efekt uygulanabilirse eğlenceli hale getirilebilir ve bu şekilde insanların ilgisini daha çok çekebilir. Ancak paylaşımlarda instagram filtreleri her zaman yeterli değildir. Özellikle instagram da ürün pazarlaması yapmak için filtre kullanmak istiyorsanız Mayfair filtresi işinize yarayacaktır. Kişisel paylaşımlarınızda da farklı fotoğraf düzenlemeleri kullanarak daha çok takipçi sayısına ulaşabilirsiniz.

Kolaj oluşturmak için özel uygulamaları tercih edin!

5-Kolaj Oluşturma: İnstagramda kolaj oluşturmak mümkün olmasa da fotoğraflarınızı kolajlamak için pek çok uygulama mevcuttur. Instapic frames, Pic Collage, Photo Shaper, Collage Maker gibi uygulamaları kullanarak fotoğraflarınıza görsellik açısından güzellik katabilirsiniz. Birbiriyle alakalı farklı paylaşımları kolajlayarak daha dikkat çekici paylaşımlar yapabilirsiniz. Dört farkı kareyi ya da daha fazla kareleri birleştirin ve fotoğrafınızın kalitesini ön planda tutun. Böylece sizi takip eden kullanıcı sayısında artış mutlaka olacaktır.

6- Diğer sosyal ağlardan destek alma: Facebook, instagram sosyal medya ağını satın aldığı için instagram ve facebook sürekli etkileşim halindedir. İnstagramda paylaştığınız içeriğinizi aynı zamanda bağlantı üzerinden facebookta ya da twitterda da paylaşabilmeniz mümkün kılınmıştır. İnstagram üzerinden yapmış olduğunuz paylaşımınız facebook ve twitter kullanıcılarının dikkatini çekecek ve diğer paylaşımlarınızı da görmek isteyecektir. Böylelikle facebook üzerinden sizi takip eden kullanıcılarınız instagram hesabı üzerinden de sizi takip etmeyi sürdürecektir. Ayrıca instagram sosyal medya ağına sahip olmayan pek çok kullanıcı da paylaşımlarınızı takip etmek adına instagram hesabı alarak sizi takip edecektir. Diğer sosyal ağlardan aldığınız desteği fazlasıyla göreceksinizdir.

Paylaşım günleri çok önemli!

7- İnstagram Profiliniz Güncel Olmalı: İnstagram profilinizde etkili bir yazı yazabilmeniz için 150 karakterlik sınırınız bulunmaktadır. Etkili profil yazısı oluşturarak insanlara ilgi alanlarınızdan, nelerden hoşlandığınızdan bahsederseniz takip edilmek için bir adım önde olursunuz.

8- Pazar Günü: İnstagram kullanıcılarının hafta boyunca en çok vakit geçirdikleri günlerdendedir. Eğer bu günde daha fazla paylaşımda bulunursanız paylaşımlarınız pek çok kullanıcı tarafından takip edilebilir. Pazar gününde instagramda normal olduğunuz zamandan daha fazla aktif olursanız, diğer kullanıcılarla olan etkileşim olanağınız da artacaktır.

9- Önerilenler: İnstagram, facebookta bağlantılı kişileri size öneriyor olacaktır. İnstagramın önerdiği kullanıcıları dikkate alarak bu kişileri takip etmeniz sizin faydanıza olur. Sağ üst köşedeki çark simgesine tıkladığınızda sosyal medyadaki arkadaşlarınızı bulabilir ve takip edebilirsiniz. Takip ettiğiniz kişilerin çoğu size geri dönecektir.

10-Liderleri Takip Etme: Takipçisi daha fazla olan hesapları takip etmeniz ve bu hesapların paylaşımını dikkate almanız sizin de instagram üzerinde takip edilebilirliğinizi etkileyecektir. İnstagramın resmi hesabındaki ve ünlülerin hesabındaki içerikleri dikkate alabilirsiniz.

11 (Bonus Tüyo) – Takipçi ve Beğeni Sayınızı Arttırmak: Instagram’da takipçi ve beğeni sayınızı artırmanızın fenomen olma yolunuzda inanılmaz katkısı olacaktır. Bu bağlamda, otomatik beğeni paketleri ile keşfet sekmesine düşebilir, takipçi ve beğeni paketleri ile de popüler gözükebilirsiniz. Crovu ayrıcalığı ve kalitesi ile aşağıdaki ürünlerimize göz atarak Instagram’da kullanıcılarınızı kolayca arttırabilirsiniz veya fotoğraflarınızın etkileşimlerini arttırabilirsiniz.