Instagram Shadow Ban Nedir?, Nasıl Kurtulunur? | [Çözüm – 2020]

Zaman içerisinde hiç bir değişiklik yapmamış olmanıza rağmen instagram görüntülenme oranlarınızın düştüğünü, beğenilerinizin azaldığını, yorumlarınızın neredeyse tamamen durduğunu görebilirsiniz. Instagram gibi bir çok sosyal medya kanalında aniden yaşanan bu değişimlerin bir çok nedeni olabilir. Instagram algoritma güncellemeleri bu nedenlerin başında gelir. Ancak hepsinin yanında bir de shadowban de buna neden olmuş olabilir. Çoğu sosyal medya yöneticisinin bilmediği shadowban nedir, nasıl kurtulunur bu yazımızda açıklıyoruz.

Instagram shadowban nedir?

İlk olarak “shadowban” teriminin ne demek olduğunu netleştirmek ve buradaki anlam karmaşasını ortadan kaldırmak lazım. Bu terim, ilk olarak fotoğraflarının 2017 yılının başında bazı hashtag aramalarında görünmediğini fark eden bir fotoğrafçı tarafından icat edildi. Ancak hepimiz biliyoruz ki bir çok fotoğraf kullanılan etiketlerde çıkmayabilir ya da aynı etiketlerde farklı kişiler farklı fotoğraflar görebilir.

Instagram Shadow Ban Nedir ve Nasıl Çözülür? - Crovu Blog
Instagram Shadow Ban Nedir ve Nasıl Çözülür? – Crovu Blog

Herkese açık bir şekilde, Instagram’da  hashtag arama sonuçlarına uygulanan algoritmik bir sıralama olduğu açıkça görülmedi. Bu, belirli aramalar için farklı kullanıcıların farklı içerik sonuçları görebileceği anlamına gelir. Aynı kullanıcı, farklı zamanlarda aynı aramaya bakarken farklı içerikler bile görebilir. Yani hayır, herhangi bir etikette (hashtagde) paylaşım yaptığınızda görseliniz çıkmıyorsa bu shadowban aldığınız anlamına gelmez.

Shadow ban türkçe karşılığı olarak gölge engellenme ya da sınırlanma gibi bir anlama gelir. Bu da aslına tam olarak sebepsiz yere düşen takipçi sayılarını, azalan beğenileri ya da azalan yorumları açıklayan bir durumdur. Hesap kısıtlamalarına gelince, bunlar yalnızca bir hesap veya kullanıcı Instagram’ın doğada spam benzeri göründüğü şekilde davrandığında meydana gelir. Bunlar, “normal” kullanıcı aralığında olduğu belirlenen bir limiti aşan faaliyet türleridir. Peki bu sınırlar nedir? Onları daha belirgin bir şekilde ayıralım.

Takip edilenler sınırının shadowban’a etkisi

Aslında Instagram’da her ne kadar sınırsız insan takip edilebilir gibi görünse de Instagram’da en fazla 7500 kişiyi takip edebilirsiniz. Bu rakama ulaştığınızda yeni birini takip edebilmeniz için bir kişiyi takipten çıkmanız gerekir.

Ortalama bir kullanıcının bu kadar çok insanla veya bu kadar içerikle başarılı bir şekilde etkileşime girmesi çok zor olacaktır. Buna karşın, kişisel bir hesap veya işletme hesabı olmanıza bakılmaksızın, hesabınızı kaç kişinin takip edebileceği konusunda herhangi bir sınır yoktur. Instagram’da ayrıca, belirli bir süre içinde izleyebileceğiniz kişi sayısıyla ilgili katı sınırlamalar da vardır, ancak bu sayıyı birkaç faktör etkilemektedir. Yeni hesaplar, saatlik veya günlük olarak takip edebilecekleri hesap sayısında daha düşük limitlere sahiptir. Hesabınızın büyüklüğü (sahip olduğunuz takipçi sayısı ), ulaşabileceğiniz sınırınıza da katkıda bulunabilir.

Instagram açıkça özetlenen bazı sınırlar olsa da, saatlik ve günlük kaç hesap takip edebileceğinize ilişkin limitler hiçbir yerde açıkça tanımlanmamıştır. Genel olarak kabul edilen rakamlar saatte 30 takip ve günde 800 kişi gibi rakamlardır. Ancak tekrar belirtelim ki sürekli yeni takip isteği gönderen hesaplar spam etiketi alabilir. İşte bu noktada hiç farkında olmadan aslında Instagram’ın radarına yakalanmış olabilir. Bu da sizin etkinliklerinizin var olduğu ancak çok fazla insan tarafından görülmediği anlamına gelir. Kısa bir sürede birden fazla kez Instagram limitlerini zorlamak, spam olmasa da spama benzer hareketleri gerçekleştirmek shadowban dediğimiz durumun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Instagram Shadowban’dan kurtulma nasıl olur?

Shadowban nasıl kalkar ya da bu shadowban’dan nasıl kurtulunur diye düşünüyorsanız ilk olarak hesabınızın hareketlerini incelemeniz gerekir. Çünkü hesap hareketleriniz sizleri Instagram’ın gözünde bir yere koyar. Ne kadar fazla takipçiniz varsa, ne kadar çok postlarınız beğeni ve yorum alıyorsa, ne kadar çok postlarınız paylaşılıyor, hikayeleriniz izleniyor ve hikayeleriniz paylaşılıyorsa instagram tarafında da krediniz o kadar artar. Yani yaptığınız limitleri zorlayan hareketler daha anlayışla karşılanabilir. Eğer engel aldıysanız bu diğer hesaplara göre daha hızlı ve kısa bir zamanda kalkabilir. 

  • Post başına en fazla 30 etiket (hashtag) koyabildiğimizi biliyoruz.
  • Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz üzere aslında en ideali 20. Eğer takipçilerinizi yormak istemiyorsanız ancak yine de içeriklerde bir şekilde ön plana çıkmak istiyorsanız kesinlikle hashtag sayısını kısıtlı tutun ya da yorum olarak sonradan görsele ekleyin.
  • Ayrıca her bir post başına yine en fazla 20 kişiyi etiketleyebileceğinizi de unutmayın.
  • Daha fazla kişiyi ya da hesabı etiketlemek istediğinizde spam durumuna düşersiniz. 
  • Shadowban nasıl kalkar sorunun en ideal yanıtı, spam hareketlerden uzak durmaktır. Ayrıca yukarıda belirttiğimiz gibi popüler instagram hesaplarına sahip olmak, çok takipçinizin olması hesabınızın shadowban dediğimiz duruma girmesini engeller.
  • Normal şartlar altında spam görünümlü ya da Instagram’ın limitlerini aşan uygulamalar yaptığınızda hesabınız direk olarak engellenir ya da kısıtlanır.

Bazen tam o limitlere ulaşmasanız da çok sık olarak yaklaşıyorsanız instagram tarafından önlem olarak çaktırmadan hafif hafif engellenirsiniz. İşte bu duruma yakalanmamanın ya da shadowbandan çıkmanın en kolay yolu takipçi sayısı artırmadır. Takipçi sayısı bir anda ya da kısa bir sürede kolayca artmayacağı için de bu noktada güvenilir, organik takipçi satın almak için Crovu’yu tercih edebilirsiniz. Çeşitli hesap engellenmeleri ya da çeşitli hesap sorunlarında tüm problemleri anında ve kalıcı bir şekilde çözebilmek için bize ulaşabilirsiniz.

Buna ek olarak, Crovu üzerinden tamamen gerçek Instagram kullanıcı artırım paketleri satın alabilirsiniz, buradan paketlerimize göz atabilirsiniz.

Saygılarımızla,

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir