Instagram Siyah Mod (Karanlık) Nedir, Nasıl Yapılır?

Instagram her geçen gün kullanıcılarına yeni bir özellik sunuyor. Son olarak kullanıcılarına sunduğu özellik siyah mod yani karanlık mod. Instagram gece modu olarak da bilinen bu özellik android ve iOS işletim sistemine sahip telefon kullanıcılarına son telefon güncellemesi ile geldi. Yani android ya da iOS telefon kullanıyorsanız aynı zamanda telefon işletim sisteminizi güncellediyseniz siz de bu özelliği kullanabilirsiniz. Peki bu kadar popüler hale gelen bu instagram karanlık mod özelliği nedir, insanlar neden bu kadar sevdi, ne özellikleri ve faydası vardır bakalım.

Instagram'da Karanlık Mod Nedir ve Nasıl Açılır?
Instagram’da Karanlık Mod Nedir ve Nasıl Açılır?

Instagram karanlık mod nedir?

Instagram gece modu özelliği ya da diğer bir adı ile dark mode aslında sadece instagram sayfanızdaki görsellerin çevresindeki tüm beyaz alanların siyah bir renge bürünmesini sağlar. iOS işletim sistemi kullanan telefonlarda gece modu telefonun tüm ekranlarında her şeyin siyah bir arka plan içerisinde görünmesini de sağlar. Eğer maillerinizi beyaz yerine siyah bir arka planda görmek istiyorsanız, mesajlarınızı siyah bir ekranda okumak istiyorsanız bu gece modu özelliğini tüm telefonunuzda uygulayabilirsiniz. 

Instagram gece modunun faydası nedir?

Bir çok insan instagram gece modu ismini duyduğunda bu arka plan kullanımının çeşitli yararları olacağını düşünebilir. Ancak bu özelliğin kullanıcı açısından pek bir faydası yoktur. Sadece görsel olarak farklı bir etki yaratır. Yani instagram karanlık modu uyguladığınızda telefonunuzun şarjı daha az gitmez ya da internetiniz daha az harcanmaz. Bazıları bu özelliğin telefona bakarken gözü daha az yorması ve insanların uyumadan önce daha az yorulması için çıkarıldığını düşünür ancak bu yanlış bir fikirdir ve herhangi bir açıklama ile uyuşmaz. Kısacası instagram karanlık mod özelliği sadece görsel açıdan farklı bir etki yaratır.

Instagram karanlık mod nasıl yapılır?

Bu özellik maalesef Instagram’ın otomatik olarak yaptığı ve tüm kullanıcıların kullanabildiği bir özelliği değildir. Instagram normal şartlar altında herhangi bir güncelleme yaptığı zaman ya da yeni bir özellik kullanıma sunduğu zaman bu özellik otomatik olarak kullanıcı ekranında görüntülenirdi. Ancak karanlık mod özelliği sizin kendi telefonunuzda ayarlardan yapmanız gereken bir özellik. iOS ve android telefonlarda da farklı ayarlardan farklı şekillerde yapılabilmektedir.

iOS 13’te instagram siyah mod (karanlık mod) nasıl yapılır?

iOS 13 şu an için iOS işletim sistemi kullanılan cihazlardaki yani iPhone ve iPadlerdeki en güncel işletim sistemidir. Instagram ın bu özelliğini kullanabilmeniz için telefonunuzda mutlaka en güncel işletim sistemini kullanıyor olmanız lazım. Eğer işletim sisteminiz güncel değilse telefonunuzu güncellemek için ilk olarak telefonunuzda ayarlar kısmına gidin. Ayarlarda general ya da genel kısmına dokunun. Buraya girdiğinizde hakkında, Software update (işletim sistemi güncellemesi) gibi seçenekler karşınıza çıkar. Bu seçeneklerden işletim sistemi güncellemesine tıklayın. Eğer telefonunuz update edilmemişse yani güncellenmemişse burada kırmızı bir işaret olacaktır. Ayrıca indir ve kur seçeneği de aktif olacaktır. Eğer telefonunuza zaten hali hazırda güncellenmişse yeni bir güncelleme indiremezsiniz bu da indir ve kur seçeneğinin aktif halde olmadığı anlamına gelir. 

Instagram dark modu aktif etmek için telefon güncellemeninizi yaptıktan sonra tekrar ayarlar kısmına gidin. Ayarlar menüsünde ekran ve parlaklık kısmını seçin. Buraya dokunduğunuzda karşınıza çıkan menüdeki koyu mod seçeneğine tıklayın. Instagram için seçtiğiniz bu koyu mod telefonunuzda kullandığınız bir çok uygulamanın da arka planını değiştirecektir. Bu koyu modu isterseniz gün içerisinde belirli saatlerde kullanabilecek şekilde ayarlayabilirsiniz. İsterseniz de gün boyunca bu özelliği aktif edebilirsiniz. 

Android telefonlarda Instagram dark mod nasıl kullanılır?

Android telefonlarda instagram karanlık modu da aynı şekilde iOS telefonlardaki gibi ayarlar kısmından yapılır. Adım adım anlatmak gerekirse şu şekilde yapabilirsiniz;

  • Ilk olarak android telefonlarınızda google play store u açın. Bu ekranda instagram uygulamasını bulun ve onu açın. Aşağı doğru kaydırın beta sürümüne katıl yazısını gördüğünüzde dokunun.
  • Bu işlemi tamamladıktan sonra telefonunuzdaki oyunlarım ve uygulamalarım bölümüne tıklayın. Bu kısımda instagram uygulamasını bulduktan sonra yükle butonuna tıklayın. 
  • Sonrasında telefonunuzda arama kısmına gidin. Arama kısmına gece modu ya da karanlık mod yazıp aratın. Karşınıza alternatifler çıkacaktır. Çıkan ayarlar içerisinde karanlık mod ya da gece modunu seçin. Sonrasında Instagram uygulamasını açtığınızda artık Instagram’ınızı karanlık modda kullanabiliyor olacaksınız.

Telefonunuzda karanlık moda geçtiğinizde tüm renkler değişecektir. Yani beyaz yazılar siyah siyah yazılar ise beyaz olarak karşınıza çıkacaktır. Instagram renk değiştirme özelliğini kullanabilmeniz için tüm telefon ayarlarınızdaki renkleri değiştirmeniz gerekiyor. Yani bu durumda telefon arka planınız, smslerinizi yazarken kullandığınız arka planlarınız dahil hepsi siyah olacaktır. Bu özelliği değiştirip sadece Instagram’ı karanlık modda kullanma imkanınız maalesef yoktur. 

Buna ek olarak, Crovu üzerinden pek çok sosyal medya servisi satın alabilirsiniz, örneğin, Instagram’da takipçi kitlenizi kolaylıkla arttırabilirsiniz. Detaylar için, bu sayfamıza göz atın,

Bu yazımızda özet olarak anlaşılır bir şekilde instagram karanlık moda nasıl geçilir sorusunu cevapladık. Herhangi bir sorunuz olursa bizimle yorumlarda paylaşmanız yeterlidir.

Sevgilerimizle,

Crovu Blog – 2020

1 Yorum

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir