Instagram Hesabımın Çalındığını Nasıl Anlarım? – 2024

Instagram hesabımın hacklendiğini, başka birilerinin eline geçtiğini nasıl anlarım? Aslında çok basit anlaşılır bir durum gibi görünse de bazen hesabınızın başkaları tarafından ele geçirildiğini anlamak hiç de kolay olmayabilir. Eğer siz de instagram hesabım başka birinin eline geçti diye düşünüyorsanız bundan emin olmak için aşağıdaki maddeleri kontrol edebilirsiniz. Ayrıca hesabınızın çalındığını düşünmeseniz bile yine de dikkatli olmakta fayda var, zaman zaman kontrolleri yaparak hesabınıza başka birilerinin girip çıktığını da kontrol edebilirsiniz.

Instagram hesabımın çalındığını nasıl anlarım?

Hesabımın hacklendiğini (çalındığını) nasıl anlarım sorusunun bir kaç farklı yanıtı vardır. En belirgin ve yaygın olanı, kendi şifrenizle hesabınıza giremiyor olmanızdır. Kullanıcı adı kolayca değiştirilen bir şey değildir ancak şifre hesap sahibi ya da hesabı ele geçiren kişi tarafından değiştirilebilir. Sabah kalktınız ve instagram hesabınıza girmek istiyorsunuz, ekranda şifre yanlıştır hatasını gördünüz. Eğer şifrenizden kesinlikle eminseniz ve hesabınıza kesinlikle giremiyorsanız hesabınız çalınmış demektir. Bu noktada hiç zaman kaybetmeden sizi takip eden bir başkasının hesabından kendi hesabınızı kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Böylece sizin fotoğraflarınızın ve videolarınızın hala hesapta olup olmadığını görebilirsiniz. Çünkü çalınan hesaplardaki en büyük sorun var olan fotoğraf ve videoların silinmesidir. Çünkü Instagram’da silinen görselleri geri getirmek bazen mümkün olmayabilir.

Instagram Hesabımın Hacklendiğini Nasıl Anlarım?
Instagram Hesabımın Hacklendiğini Nasıl Anlarım?

Aynı şekilde yine başka birinin hesabından kendi hesabınıza doğal mesajlar göndererek hesabın ne zaman aktif olduğunu anlayabilirsiniz. Ancak tehditkar, kötü ve yanlış mesajlar göndermeyin. Sonrasında hesabınıza geri almaya çalışırken bunlar sizin karşınıza çıkabilir. Eğer ki süreç ilerler ve legal bir durum ortaya çıkarsa, kendinizi haklıyken haksız durumuna düşürmeyin.

Instagram hesabınızın çalındığını anlamanın bir diğer yolu ise, daha önce hiç takip etmediğiniz türde hesapları takip etmeye başlamış olabilirsiniz. Aynı şekilde takip etmediğiniz hesaplardaki paylaşımlara yorumlar yapabilir, beğeniler yapabilir, tanımadığınız insanlara mesajlar atıyor ya da onlardan mesajlar alıyor olabilirsiniz. Bu durumda da hesabınız çalınmış ancak şifreniz değiştirilmemiş demektir. Bu tarz durum çok sık karşılaşılan bir sorundur. Hesap bilgilerinizin başkasının eline geçmesinin en kolay yolu third parti dediğimiz korsan uygulamaların telefona indirilmesi ve kullanılmasıdır. Bu tarz korsan uygulamaları telefonunuza indirdiğiniz zaman en başta bir çok bilginizi bu uygulamalar ile paylaşmış olursunuz. Onlar da böylece sizin adınıza uygulamanızı kullanabilir hale gelir.

Instagram hesabım saldırıya uğradığında ne yapmalıyım?

Endişeye gerek yok – bu dünyanın sonu değil (hesabınızı kaybediyor olsanız bile, yalnızca geçici olsa bile, iyi bir duygu değil).

Hesabınıza hala erişiminiz varsa, şifrenizi derhal değiştirdiğinizden emin olun. Bu şifreyi kullandığınız diğer tüm hesapların şifresini de değiştirin. Siz en iyisi başlamışken bütün hesap bilgilerinizi değiştirin. Unutmadan, mutlaka mail adresi şifrenizi değiştirin. Mailinize ulaşıldıktan sonra her şeye ulaşılabilir.

Artık hesabınıza erişemiyorsanız, olabildiğince hızlı Instagram ile bağlantı kurmanız ve saldırıya uğramış hesaplar için işlemlerini başlatmanız gerekir.

Instagram hesabım çalındı formu var mıdır? Instagramla nasıl iletişime geçilir?

Instagramın bu konuda net bir şekilde verdiği bilgiler ve işlem adımları şu şekildedir;

 • Hesabınızın saldırıya uğradığını veya ele geçirildiğini düşünüyorsanız, hesabınızı güvence altına almak için gerçekleştirebileceğiniz işlemler vardır.
 • Instagram’dan gelen bir mesaj olup olmadığını, e-posta hesabınızı kontrol edin

Instagram’dan mail adresinizin değiştirildiğine dair bir e-posta aldıysanız, bu iletideki bu değişikliği geri al seçeneğini kullanarak bunu geri alabilirsiniz. Ek bilgiler de değiştirildiyse (örneğin: şifreniz) ve e-posta adresinizi değiştiremezseniz mail üzerinden direk instagram ile iletişime geçebilirsiniz.

Hesabızın çalındığından eminseniz ve bu şekilde geri alamıyorsanız Instagram Hesabım Çalındı, Nasıl Geri Alırım? Yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Instagram hesabımı çalanı nasıl bulurum?

Bu tarz hesap çalınma işlemleri oldukça profesyonel kişiler tarafından yapılmaktadır. Eğer tanıdığınız bildiğiniz biri sizin şifrenizi görüp ya da tahmin edip şifrenizi değiştirmediyse bunu yapan kişiyi bulmanız pek mümkün değil. Instagram hesabı çalınmalarından bilişim suçları kapsamında savcılık devreye girebilir. Özellikle çalınan hesap üzerinden başka kişilere mesajlar atılıyorsa, tehdit içeren, kötü amaçlı çirkin yazılar gönderiliyorsa hiç zaman kaybetmeden polis ile iletişime geçilebilir.

Instagram hesabı çalınması durumu sonucunda kişilerin özel bilgileri, fotoğrafları, özel mesajları ve videoları da paylaşılabilir. Bu durumun önüne geçmek için hesabızın çalındığını anladığınız anda hiç zaman kaybetmeden geri almaya çalışmalı, bunu Instagram’a bildirmeli ve savcılık ile iletişime geçmelisiniz.

Şifrem değişmedi, hesabım çalınmış olabilir mi?

Evet, şifreniz ya da herhangi bir bilginiz değiştirilmez ancak hesabınız yine de çalınmış olabilir. Daha doğrusu şöyle ifade edelim, hesabınız başkaları tarafından kullanılıyor olabilir. Otomatik takipçi kazanma programları gibi,  gizli hesapları görme uygulamaları gibi korsan uygulamaları yüklediğinizde bu programlar sizin telefonunuzdaki bir çok bilgiye ulaşabiliyor. Sonuç olarak da bu hesaplar sizin adınıza paylaşımlar yapmaya, birilerini takip etmeye ya da tuhaf tuhaf postlara beğeniler, yorumlar atmaya başlıyor.

Eğer hesabınız kendi kendine birini takip ediyor, takipten çıkarıyor, kendi kendine yorumlar yapıyor ve beğeniler yapıyorsa hiç zaman kaybetmeden bu adımları uygulayın.

 • Telefonunuzda ayarlar kısmına gidip izin verdiğiniz uygulamaları gözden geçirin. Korsan uygulamaları, güvensiz uygulamaları, takipçi kazandırma uygulaması gibi gerçek olmayan uygulamalara verdiğiniz izinleri kaldırın.
 • Sonrasında bu uygulamaların her birini telefonunuzdan kaldırın.
 • Uygulamaları telefonunuzdan kaldırdıktan sonra instagram hesabınıza gidip şifrenizi değiştirin. Hatta mümkünse mail adresinizin şifresini de değiştirin.
 • Instagram şifre değişikliğini yaptıktan sonra iki faktörlü güvenlik uygulamasını kullanın. Ancak bunun için yine mutlaka instagram hesabınız ile bağlantılı olan telefon numarasına erişiminiz olduğundan emin olun.

Instagram hesabımın kapatıldığını nasıl anlarım?

Instagrama girmeye çalıştığınız anda karşınıza bir yazı çıktı, instagram koşullarını ihlal ettiği için hesabın kapatıldı. Bunun nedeni hakkında araştırma yapma hakkınız, hangi kuralı ihlal ettiğinizi öğrenme şansınız olur. Ancak instagram hesap kapanmalarının en büyük nedeni şikayettir. Yani kişilerden gelen şikayetler üzerine hesaplar kapatılır. Ancak bunun dışında ırkçı, ayrımcı, hakaret içeren çeşitli paylaşımlar sonucunda da instagram hesabı kapatılabilir.

Instagram hesabınız kapatılmadan önce paylaşımlarınız hakkında size bilgi gelir. Paylaşımlar engellenir. Ancak siz bu tarz paylaşımlar yapmaya devam ederseniz ve insanlar şikayetler gelirse zaman geçmeden hesabınız kapatılabilir. Eğer instagram hesabınız kapatıldı ya da engellendiyse bunun için form doldurup instagrama bildirmelisiniz. Mutlaka size geri dönüş yapılacaktır.

Instagramdaki hashtag engeli, takip engeli, beğeni (like) engeli ise bunları aşırı kullanmaktan uzak durmanız ya da kısa bir süre tamamen bunları kullanmayı bırakmanız durumunda yeniden aktif hale gelecektir. Bir haftalığına hesabınızı dondurup açmanız da bu tarz geçici engellerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Umarız yazımız sizler için yararlı olacaktır.

Sevgilerimizle,

Avatar photo
Crovu Blogger
Yazılar: 78

72 Yorum

 1. hello instagram team my account has been taken over by scammers I have memories with my account on my account it is very important and special to me thank you for asking and requesting my account back to me

 2. İyi günler istegram hesabim çalındı hiç bı şekilde giremiyorum kullanıcı ismin değişmiş arkadaşlarım hesabımda hikayede para paylaşımı yapılıyor diyorlar a fotoğraflar silinmemiş profil fotoğrafım falan duruyor hesabı kapatamiyorumda ne yapmaliyim

 3. İyi günler Instagram yedek hesabımda iken bir anda şifre değiştirildi diyerek hesaptan çıktı emaile yeni şifre istedim geldi onu girdikten sonra yeniden giriş yaptım fakat telefon numarasına gelen kod kısmı geldi istedim fakat telefona kod gelmedi o hesapta telefon numarası tanımli değildi mailden her seferinde şifre geliyor yeniliyorum fakat her seferinde telefon numarası girin kodu gönderin gekiyor fakat kod gelmiyor neden olabilir

 4. Merhaba sabah instagrama girmek istedim ama aniden çıkış yapıp ben robot değilim görüntüsü geldi adımları tek tek uyguladım daha sonra girdim şifrem felan değişmemiş ama içime bir şüphe düştü sizce hesabıma biri girmiş olabilir mj

 5. Hesabım çalındığında uygunsuz telegram bağlantılarına girebilir mi yada hesap çalındığında tekrar geri alınabilir mi? Acil cevap verirseniz çok sevinirim

 6. Hiç tanımadıgım bir hesap benim mesajlarımı okuyabildiğini ve hesabıma girebildigini söyledi ve beni tehdit ediyor. Ama iki faktörlü kimlik doğrulaması açık, hesabıma girebilir mi? Giriş hareketlerine baktıgımda ise 2 farklı şehirden giril yapılmış olarak gözüküyordu bu nasıl oluyo acaba

 7. Dün Instagrama girdim fakat ani bir şekilde hesabım kayboldu kullanıcı adımı giriyorum öyle bir kullanıcı adı yok diyo hesabı dondurmadım silmedim de aniden gelişti Facebook ile giriş yapmayı deniyorum onu da kabul etmiyor dün gece dediğiniz gibi işlemleri hallettim kod geldi ve fotoğrafı da gönderdim lütfen yardımcı olun nedeni nedir nasıl geri getirebilirim

 8. Merhaba. Yaklaşık 3-4 gün evvel instagram hesabımın giriş hareketleri bölümünü kontrol ettiğimde başka bir il’in konumundan girildiğini gözlemledim. İki faktörlü kimlik doğrulamam açıktı(Sms kodu istiyor). Hesap şifrelerini değiştirdim ama bende şüphe oluşturdu çünkü bazı mesajlarımın silindiğini farkettim. İki faktörlü kimlik doğrulamasının aşılması mümkün müdür? (Telefonumda instagram erişimli herhangi bir program kullanmıyorum.)

 9. Merhaba, dört gündür hesabima göremiyorum çünkü akış yenilenemedi diyor ne mesaj ne takipçi listesi ne ama sayfa hiçbir bilgiye ulaşamıyorum sorun şu ki şifremi hatırlamıyorum kendime sms kodu gönderdiğim de de sorun düzelmedi bu durum hesabimin çalındığını mi başka bir şeyi mi gösterir ayrica hesabim geri düzelir mı?

 10. Merhaba ben akşam kendime istegram açtim sabah kalktığımda çıkış yaptı ve istegram hesabınız başkasının elinde dedi ben yeni kod alıp değiştirdim iki adımlı faktörü yaptım giris yeri konya yazıyor benimde konyayla alakam yok şimdi de şifre felan değiştirdim kimsenin eline geçebilir mi yardımcı olun lütfen

 11. Selam, telefonu kapatıp açtım ve instagram’a girdim fakat girdiğimde hesabımdan çıkış yapılmıştı. bilgilerimi girdim doğru olduğundan %100 eminim fakat beni 0 takipçili bir hesaba soktu. Hesabımı aratınca gözüküyor fakat e posta ve şifreyi yazinca giremiyorum ne yapmalıyım yardimci olun lütfeen

 12. Merhaba.İnstagramda direktd yazışdığım zaman gönderiyim fotolar aniden kendiliyinden silindi.Sonra bir başka gün direktde bana arkadaşım ses atdı ama sesli mesaj atdı ama açmadım ve telefonu şarjda bırakıb girdim.10 dak sonra mesajı açdığımda bana gelen sesli mesajların hepsine kalp burakılmışdı.Ama o kalpleri ben burakmamışdım.Hesabım çalına bilir mi?

 13. Merhaba benım instagram hesabım postegrama girdim 10 dk sürmedi instagram gecıcı olarak kilitlendı dedi fakat hesabımda takip edilien sayısı inip cıkıyor takipden cıkılıyr yanı ben sayfama gırerek gorebılıyorum çalındıgından süphelenıyorum lütfen bana yardım edın ne yapbılırım instagram gecıvı olarak kilitlendı dıyor fakat dedıgım gıbı takipçi sayım dusuyor takip edilen yukselip iniyor ne yapabılırım

 14. Merhaba benım instagram hesabım postegrama girdim 10 dk sürmedi instagram gecıcı olarak kilitlendı dedi fakat hesabımda takip edilien sayısı inip cıkıyor takipden cıkılıyr yanı ben sayfama gırerek gorebılıyorum çalındıgından süphelenıyorum lütfen bana yardım edın ne yapbılırım instagram gecıvı olarak kilitlendı dıyor fakat dedıgım gıbı takipçi sayım dusuyor takip edilen yukselip iniyor ne yapabılırım

 15. Istagram hesabim durduk yere cikardi sifre yi unuttum yeni sifre meil geliyor fakat sifre yenilemiyor fbuk tan deniyorum yine yenilemiyor meil adresmin sifresinide degistirdim yine istagram sifresi degistiremiyorum yenilemiyor ama hesabimi goruyorum acik

 16. Instagram hesabima girmek istiyorum ama giriş yapın diyor bende şifremi unuttuma giriyorum açılıyor bu her giriş yaptığımda aynı şekil oluyor intagram hesabım çalınmış olabilirmi yoksa hesabımi başka biri daha mi giriyor yoksa

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir