Instagram Hesap Yedekleme Nasıl Yapılır? – [2020 | Güncel]

Hayatınızın ne kadarı çevrimiçi kaydedildi ya da kaydedilebilir? Bir çoğumuzun fotoğrafları videoları sosyal medya hesaplarımızda kayıtlı. Bunları kaybetmemek için ne yapmak lazım? Tabi ki yedeklemek. Peki facebook hesabı yedekleme ve instagram hesap yedekleme nasıl yapılır biliyor musunuz? Bilmeyenler için biz adım adım sosyal medya hesapları yedekleme işlemlerini anlatıyoruz.

Instagram Hesap Yedekleme Nasıl Yapılır? - 2018
Instagram Hesap Yedekleme Nasıl Yapılır? – 2018

Sosyal medya hesaplarının yedeklerini alma

Eskiden diskler vardı, içerisine yedeklemek istediğimiz her şeyi koyduğumuz. Anılarımız, videolarımız, fotoğraflarımız. Sonraları online depolama sistemleri çıktı, google doc çıktı dropbox çıktı. Ancak ülkemizde bu online depolama sistemleri hala çok kullanılır değil. Bizim özellikle fotoğraflarımızı, videolarımızı ve anılarımızı saklamak için kullandığımız yer çoğunlukla sosyal medya. Durum böyle olunca sosyal medya hesaplarının korunması da ayrıca bir önem kazanır hale geliyor.

Kendinizi bir dergiyi, hatta bir blogu tutmak, saklamak  için bir kişi olarak düşünemezsiniz, ancak yıllar içinde Facebook, Twitter ve Google + ‘da binlerce kelime, fotoğraf ve video paylaşmış olabilirsiniz.

Facebook, Twitter veya Google’ın tüm verilerinizi kaybetme olasılığı oldukça zayıftır, ancak hesaplarınızı yedekleyerek tüm kullanıcı geçmişinizi, durum güncellemelerinizi, video ve fotoğraflarınız ile mesajlarınızı kayıt altına alabilirsiniz.

Her sosyal ağ tarafından kullanılan farklı yöntem ve teknikler vardır, ancak hepsinden tüm verilerinizi ücretsiz olarak talep edebilir ve indirebilirsiniz.

Instagram hesap yedekleme nasıl yapılır?

Instagram hesabınızı yedeklemek için bir çok yöntem kullanabilirsiniz. Kullanacağınız yöntemleri seçerken önemli olan ne için yedekleme yapmak istediğinize karar vermektir. Çünkü Instagram’dan istediğiniz fotoğrafları indirebilir, istediğiniz videoları ayrı ayrı ya da toplu olarak indirebilirsiniz.

Internette bir çok uygulama ile isterseniz fotoğraflarınızı tek tek, isterseniz de toplu olarak indirebilirsiniz. Ayrıca bir çok google chrome eklentisi de bu işlemi sağlar. Unutmamanız gereken ise, kullanacağınız uygulama ya da eklentiyi seçerken dikkatli olmak. Eklentileri kullananların yorumlarını incelemek.

Instagram fotoğraflarını yedeklemek için  ikincil bir web sitesi kullanabilirsiniz.. Bazı web sitesi uygulamaları ya da mobil uygulamalar, hesabınızın tamamını bir zip dosyası olarak indirmenize izin verir. Ayrıca verilerin Facebook ya da Flickr’a aktarılmasına yardımcı olur.

Bu uygulamaların hepsi aynı şekilde çalışır. Her şeyi basit tutmak ve her şeyi bir defada indirmek için “Verilerinizi indir” düğmesini tıklayın. Bu, sizi tekrar şifrenizi girmeniz gereken ekrana götürecektir. İsterseniz, verileri indirmek için tek tek hizmetleri seçmek üzere “Hizmet seç” bölümüne ilerleyebilir ve yalnızca Arşiv Oluştur’u tıklayabilirsiniz.

Instagram’da her şey nasıl yedeklenir?

Instagram kullanıcılarına tüm datalarını yani tüm verilerini yedekleyebilmeleri için bir hizmet sundu. Bu hizmet bir instagram kullanıcısının hesabının en başından itibaren yaptığı tüm paylaşımları, videoları ve hatta mesajları zip dosyası halinde mailinize göndermesini sağlıyor. Instagramı toplu olarak yedeklemek için kayıtlı e posta adresine giriş yapabiliyor olmanız gerekiyor. Aksi taktirde gelen zip dosyasını alamazsınız.

Adım adım instagram yedekleme

 1. Uygulamayı açın ve hesabınıza giriş yapın.
 2. Profilinize gidin ve sağ üst köşedeki alt alta duran üç çizgi kısmına dokunun.
 3. Gelen ekrandaki en altta bulunan ayarlar kısmına dokunun. Bu kısım Instagram’ı İngilizce kullananlarda settings olarak yer alır.
 4. Ayarlar kısmına girdikten sonra gizlilik ve güvenlik kısmına dokunun. Bu kısım Instagram’ı İngilizce kullananlarda privacy and security olarak yer alır.
 5. Gizlilik ve güvenlik ekranında verileri indir seçeneğine dokunun. Bu ekranın alt kısımlarında yer almaktadır. Telefonunu İngilizce kullananlarda bu kısım download your data olarak yer alır.
 6. Bu ekranda sizin kayıtlı mail adresiniz otomatik olarak gelir. İndirme isteği gönder butonuna dokunduktan sonra şifre ekranına gelirsiniz.
 7. Instagram şifrenizi girdikten sonra tüm verileriniz mail hesabınıza zip olarak gönderilecektir.

Instagram dm yedekleme nasıl yapılır?

Instagram sohbet yenileme işlemi yukarıda bahsettiğimiz adımlar dahilinde yapılır. Instagramdan mailinize zip dosyası gönderildiğinde bu dosya içerisinde aklınıza gelen tüm veriler yer alır. Instagram mesaj yedekleme işlemi 24 saat içerisinde kaybolan fotoğrafları kapsamayabilir. Çünkü siz Instagram’dan data gönderimi istediğinizde bu işlemin tamamlanması 48 saate kadar sürebilmektedir.

Instagram mesajları kaydetme işlemi nasıl yapılır?

Instagram mesajlarınız siz silmediğiniz sürece orada kayıtlı olarak kalır. Tabi mesajı gönderen kişi mesajı geri çekmezse. Buna karşın önlem almak isterseniz mesajı gördüğünüz anda ekran görüntüsü alarak o anı ölümsüzleştirebilirsiniz. Instagram dm den kaybolan mesaj olarak silinen fotoğraflar da gönderilebilir. Bu fotoğrafları da isterseniz kaydedebilirsiniz. Ekran görüntüsü almak bunun için iyi bir yöntemdir.

Instagram yedekleme dosyasında hangi veriler vardır?

Instagram size yedekleme işlemi sonrasında bir zip gönderir ve zip içerisinde her şey vardır. Profil bilgileri, bu profil bilgileri değiştiyse ne zaman değiştiği, ne olarak değiştirildiği, biyografi bilgileri, sizin başkalarının paylaştığı postlara yorumlarınız, beğenileriniz, mesajlarınız,  yüklediğiniz fotoğraflar, yüklediğiniz videolar ve tüm içerikler. Her birini ayrı dosyalar içerisinde alabilir dilediğiniz yerde saklayabilirsiniz.

Instagram yedekleme neden önemlidir?

Internet her ne kadar güvenli bir ortam haline getirilmeye çalışılsa da hala çok güvenli bir ortam değildir. Internet korsanları dev şirketlerin mail hesaplarını, dev bankaların sistemlerine girebilmekteler. Doğal olarak sizin instagram hesabınızı, facebook ya da diğer sosyal medya hesaplarınızı kolaylıkla ele geçirebilirler. Bu nedenle de düzenli olarak instagram hesabını indirmek yani instagram hesap yenilemesi yapmak gerekir. Böylece hesabınız başka birinin eline geçse bile en azından paylaşımlarınızı kurtarmış olursunuz.

[Bonus] Instagram hesabınızın ele geçirilmemesi için yapmanız gereken 3 şey

 1. Instagram şifrenizi düzenli olarak değiştirin, en az üç ayda bir şifrenizi değiştirmeye çalışın.
 2. Instagram yedeklemenizi yapın.
 3. Üçüncü parti uygulamaları almayın, indirmeyin, şifrenizle asla giriş yapmayın.
 4. Başkalarına hesap bilgilerinizi vermeyen, çok farklı cihazlarda hesabınızı açık bırakmayın.

Buna ek olarak, Instagram’da risksiz ve hızlı takipçi arttırımına yönelik Crovu paketlerine aşağıdan göz atabilirsiniz;

Umarız yazımız işinize yarayacaktır,

Saygılar,

Crovu Blog – 2018

1 Yorum

 1. Merhaba. Tamam yedekleme yaptık, peki bu yedekler ne işimize yarayacak? Yedeklerimizi başka bir hesabımıza geri yükleme yapabiliyor muyuz?

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir