Instagram’da Anket Nasıl Yapılır?

Instagram anket yapılırken öncelikle Instagram’da hikayeler üzerinde anket yapma seçeneğini kullanabilmek için bir fotoğraf bulunması gerekir. Paylaşmak istediğiniz ve kullanacağınız bu fotoğraf anketle ilgili olabileceği gibi tamamen arka plana koymak için bulunan estetik bir fotoğraf da olabilir. Fotoğrafı belirleyip     Instagram’ın hikaye kısmına girdikten sonra üst sırada seçenekler sekmesi bulunur. Bu sekmede çıkartmalar, yazı ya da kalem gibi seçeneklerin yanında çıkartmalar imgesi vardır.

Çıkartmalar imgesine tıkladıktan sonra açılan pencerede konum, etiketleme, konu etiketi, saat, test gibi çıkartmaların yanında anket seçeneği bulunmaktadır. Anket ifadesine tıkladıktan sonra karşımıza bir soru sor ifadesi çıkar. Soru sorma ifadesinin altında da evet ya da hayır seçenekleri bulunan kutucuklar çıkar ve takipçileriniz bu kutucuklardan herhangi birini seçerek cevap vermiş olur.

Instagram'da Anket Nasıl Yapılır?
Instagram’da Anket Nasıl Yapılır?

Bir soru sor kısmında istediğinizi yazabilir ya da direkt olarak o şekilde bırakabilirsiniz. Daha sonra cevap kutucukların da evet ya da hayırdan başka bir şey yazmasını istiyorsanız o kısmı da değiştirebilirsiniz ve kendi seçeneğinizi oluşturabilirsiniz. Örneğin bir kitap blogu anket yaparken soru sorma kısmına sizce sıradaki kitap olarak neyi okumalıyım gibi bir soru sorabilir. Ve seçeneklere de iki tane kitap ismi yazarak takipçilerinden sonraki okuyacağı kitabı belirlemelerini isteyebilir. Böylece Instagram anketinizi tamamlamış olursunuz.

Instagram’da Anket Paylaşma

Instagram anketinizi tamamladıktan, ankette hangi soruyu soracağınızı ve anketin seçeneklerinin ne olacağını belirledikten sonra sıra Instagram’da anketi paylaşmaya gelir. Paylaşma işleminde birçok seçeneğiniz vardır.

İlk olarak sağ alt köşede bulunan hikaye seçeneğini tıklayarak anketinizi bütün takipçileriniz ile tek bir tıklama yolu ile paylaşmış olursunuz. Başka bir seçenek olarak gönder kısmına basabilir ve belirlediğiniz ve seçtiğiniz kişilere anketinizi direkt mesaj yoluyla gönderebilirsiniz. Diğer başka bir seçenek ise Instagram’da yapmış olduğunuz anketi yakın arkadaşlar butonu sayesinde yakın arkadaş listesini aldığınız kişiler ile paylaşabilirsiniz.

Instagram Anketinin Ne Gibi İşlevleri Vardır?

Instagram’ın hikaye bölümü çıktığı zamandan beri çok kullanılan bir özellik olmuştur. Çünkü artık kullanıcılar sadece çok özel fotoğraflarını paylaşabilmek değil diğer anılarını ya da anketlerini hikaye üzerinden yapabilmektedir. Böylece günü birlik şekilde kullanılan hikaye bölümü birçok özelliğinin gelişmesinde de rol oynamıştır.

Hikayeler bölümü kullanıldıkça hikaye özellikleri de değişmiştir ve teknoloji ile birlikte günümüzde çok çeşitli uygulamaların yer aldığı bir özellik olmuştur. Özellikle anket bölümü çoğu kişinin severek kullandığı bir soru cevap kısmıdır. Instagram anketinin işlevi bu hikayede paylaşacağınız fotoğraf ya da videoya ekleyeceğiniz anket çıkartması ile birlikte takipçilerinizi ya da sizin belirleyeceğiniz kişilere oynayacakları sorular sorabilmektir. Böylece bu oylamanın sonucunda yapmış olduğunuz anket ile ilgili olarak çeşitli istatistiklere de ulaşabilirsiniz.

Instagram hikayelerden ulaşabileceğiniz bu istatistikler sadece hangi cevabını daha çok oy aldığını göstermek ve sınırlı değildir. Ayrıca hikayelerin hikayenizde ki anketi kimin görüntülediğini kimin kimlerin oy kullandığını kimlerin kullanmadığını ve toplam kullanılan oy sayısını görebilirsiniz.

Instagram Anket Özelliğini Kimler Kullanır?

Instagram hikayelerde bulunan anket özelliği birçok kullanıcı tarafından severek kullanılmaktadır. Kişisel hesaplar arkadaşları ile eğlenmek için kullanabilir iken çok çeşitli markalar ve firmalar anketler vasıtası ile takipçileri ile kolaylıkla etkileşime geçebilmektedir. Instagram’daki anketi kullanan firmalar sordukları sorular ile bireyleri markaların karar alma sürecine dahil edebilmektedir. Bu anketler firmaların müşteri memnuniyetini ölçmesi açısından da önemli bir teknolojik gelişme olmuştur. Markalar kadar kurumsal olmayan Instagram influencerları da aynı şekilde takipçileri ile etkileşime geçmek için anket özelliğini oldukça sık kullanan bir güruhtur. Aynı zamanda bireysel hesap sahipleri de kararsız kaldıkları konularda takipçiler ile etkileşime geçmek için Instagram anket özelliğinisık sık kullanırlar.

Instagram’da Anket Yapma İle İlgili Bilinmesi Gereken Hususlar

Sosyal medya kullanıcılarının neredeyse tamamı sosyal platformlar üzerinde yapmış oldukları paylaşımların çok fazla insana ulaşmasını istemektedir. Bu durum Instagram anketi için de geçerli olmakla birlikte anketi birçok kullanıcının oylamasını istemektedirler. Bunun için de mutlak surette tabii ki takipçi sayısının fazla olması gerekmektedir. Bu sebeplerden dolayı Instagram anketi hakkında bilinmesi gerekenlerden ilki takipçi sayısının artırılması olacaktır. Takipçi sayısının çok olması oy sayısının da çok olması anlamına gelir. Instagram’da anket yapmak kullanıcıların çok fazla ilgi gösterdiği özelliklerdendir. Anket özelliğinin kendinde farklı farklı özellikleri bulunmakta ve kullanıcılar bu bölümler sayesinde ankette oy kullanan arkadaşlarına bir liste halinde görebilmektedir.

Takipçi sayınızı arttırmak için hesabınızı daha estetik bir hale getirebilir ve dikkat çekici şeyler paylaşabilirsiniz. Örneğin ana sayfa akışınızda geçiş fotoğrafları koymak ve bu fotoğrafları aynı kolona denk getirmek güzel bir görüntü oluşturacağından insanlar sizin fotoğraflarınızı görmek isteyen isteyip sizi takip edebilirler. Ya da satış ile ilgili bir Instagram hesabınız var ise satacağınız ürünü çok daha güzel bir şekilde pazarlamak ve estetik şekilde sunmak için fotoğraflarınızı güzelleştirebilirsin iz. Bu sayede takipçi sayınızı artacak ve anket yaptığınızda daha çok kişi oy verecektir.

Instagram’da Anket Üzerinden Hangi Sorular Sorulabilir?

Instagram’da anket özelliği kullanarak sorabileceğiniz sorular tamamen size bağlı olarak değişmektedir. Soracağınız soru ne kadar ilgi çekici olursa insanların bu ankete katılma oranı da o kadar yüksek olacaktır. Sosyal medya platformlarından en çok kullanılan platform olan Instagram kullanıcılara anket özelliği sunar ve kullanıcılar ankette sorulan soruları özgür bir şekilde değerlendirebilir. Bu sayede anket özelliğinin kullanımında herhangi bir kısıtlama yoktur ve kullanıcılar istedikleri konuda anket yapma özgürlüğüne sahiplerdir.

Instagram üzerinden yapılacak olan anketlerde kullanılacak olan soru ne kadar ilgi çekici olursa anket de o kadar fazla kişi tarafından cevaplanacaktır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır ki o da söz konusu anket sorusunun herhangi bir kişi ya da grubu hedef almaması gerekmektedir. Ve söz konusu anketin içeriğinde bulunan diğer Instagram kullanıcılarına kesinlikle zarar verici ifadeler barındırmamalıdır. Aksi bir durumda insanların anket yapan kişiyi şikayet etme hakkı vardır ve soracağınız yanlış içerikli bir soru sizin Instagram hesabınızın kapatılmasına neden olabilir. Böyle bir durumda oldukça kötü bir senaryo ile karşı karşıya kalırsınız ve bir daha Instagram hesabına sahip olamayabilirsiniz.

Instagram Anketi Neden Yapılır?

Instagram kullanan birçok kullanıcı Instagram’ın hikaye özelliğinden de yararlanmaktadır. Hikaye kısmının içinde anket yapabilme özelliği birçok kullanıcı tarafından eğlenceli hikayeler atılmak için yararlanılan bir özelliktir. Bu özellik sayesinde birçok eğlenceli içerik paylaşabilirsiniz.

Kullanıcıların Instagram anketi yapma nedeni genel olarak eğlenmek ve bir sorunun karşılığını almaktır. Sorulan soruya verilen cevaba göre hareket eden bazı hesaplar da bulunmaktadır. Örneğin marka ya da firmalar takipçilerinin ve müşterilerinin fikirlerini merak ettikleri için anket yapabilirler. Sosyal medyada fenomen olan kişilerin Instagram anketi yapma nedeni ise genel olarak daha fazla etkileşim almak ve Instagram’ı daha aktif bir şekilde kullanmaktır. Böylece Instagram anketinin kullanılmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Ayrıca eğlenmek ve Instagram’da renkli hikayeler atmak için de ideal yollardan biridir.

Ayrıca, Crovu üzerinden Reels hizmetleri de satın alabilirsiniz.

Teşekkürler,

Avatar photo
Crovu Blogger
Yazılar: 78

2 Yorum

  1. Merhaba Ben Hasan Ali Karakış Sizin Sitenizden takipçi alarak instagram hesabım üzerinden satış yapıcam eğer izniniz varsa .

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir