Instagram’da Çekiliş Nasıl Yapılır?

Instagram çekilişi, Instagram adlı uygulama üzerinden yapılan ve çoğu zaman satıcı hesapların takipçi sayılarını arttırmak için yaptıkları bir çeşit hediye verme işlemidir. Örneğin takı satan bir butik bazı ürünlerine çekiliş için bir gönderi oluşturur ve takipçilerinden bu gönderinin altına arkadaşlarını etiketlemelerini, gönderiyi beğenmelerini, hesabı takip etmelerini, yorum yapmalarını ya da gönderiyi kaydetmelerini isteyebilir. Bu tarz Instagram gönderilerinin altına yapılan yorumlar ve beğeniler hesabın hem kalitesini artıracak hem de takip size sayısını artıracaktır.

Günümüzde çok fazla Instagram hesabı ve butiği olduğu için bu tarz çekilişler hem o butiğin tanınmasına hem de insanların bu tarz ürünlere daha fazla rağbet göstermesine sebep olmaktadır.

Instagram'da Çekiliş Nasıl Yapılır?
Instagram’da Çekiliş Nasıl Yapılır?

Her zaman butikler çekiliş yapmaz çoğu zaman bir konser bileti ya da tiyatro bileti için de çekiliş yapıldığı olmuştur. Bu tarz çekilişler insanların hem Instagram’da bir şeyler takip ederek eğlenmesini hem de küçük birer hediye kazanmalarına neden olmaktadır. En çok rağbet gören hediyeler ise kıyafetler ve kitaplardır. Bu tarz ürünlerin yer aldığı hesapların yaptığı çekilişlere bazen binlerce bazen on binlerce kişi katılabilmektedir.

Instagram Çekiliş Postu Nasıl Olmalıdır?

Instagram çekiliş postu gönderiye koyulan ürünlerin en iyi şekilde fotoğraflanmasından oluşmalıdır. Örneğin bir telefon ya da teknolojik herhangi bir alet çekilişi yapan bir hesap bu cihazın fotoğraflarını en güzel ve estetik şekilde çekmelidir. Instagram çekiliş postuna ne koyarsanız koyun, koyduğunuz şeyin estetik bir şekilde durması ve çekilişe insanların katılmasını sağlaması gerekmektedir. Bu sayede insanlar gönderideki ürüne sahip olmak isteyecek ve daha fazla arkadaşını etiketleyip şansını arttırmaya çalışacaktır.

Instagram Çekiliş Sayfaları / Siteleri

Instagram’da bir ürünü çekilişe koymak istiyorsanız en başta belki de yapmanız gereken şey güvenilir bir Instagram çekiliş sitesi ya da sayfası bulmaktır. Güvenilir olmayan ve katılımcıların hakkını gasp edecek olan siteler hem sayfanızın güvenilirliğini düşürecek hem de belki de kullanıcılar tarafından şikayet edilmenize sebep olacaktır. O yüzden seçtiğiniz Instagram çekiliş sayfası gerçekten güvenilir ve hak yemeyen bir site olmalıdır.

Ayrıca tek bir kazananı belirleyebilecek olan sitelerden uzak durmalısınız çünkü bazı durumlarda kazanan kişi çekiliş şartlarınızı tam olarak yerine getirmemiş olabilir. Bu durumlarda yapmanız gereken şey yedek belirleyebileceğiniz bir site bulmaktır ve dolayısı ile eğer çekilişi kazanan kişi şartları tam olarak yerine getirmedi ise bir ya da iki yedekten biri çekilişinin kazananı olacaktır. Böylece insanların umudu da artmış olacaktır.

Instagram çekiliş sayfanızda öncelikle yapmanız gereken şey şartlarınızı tümünü girmek ve bu şartlara uygun bir şekilde hepsini ve bu tam olarak yerine getirmiş kişilere seçtirmektir.

Instagram Çekiliş Sonucunu Açıklama

Instagram’da güzel bir çekiliş yaptıktan sonra elbette ki sonucunu açıklamak da yapmak kadar önemlidir. Instagram çekiliş sonucunuzu açıklarken kesinlikle çekiliş yaptırdığınız sayfayı belirtmeniz ve çekilişi belirlerken sayfanın görüntüsünü paylaşmanız gereklidir. Çekiliş sonucunun videosunu yayınlamayan sayfalar hakkında genellikle iyi bir görüş olmaz. Çünkü kendi istedikleri kişiye ürünü vermiş gibi görünürler ve güvenilirlik açısından kötü bir duruma düşerler. Bu yüzden Instagram çekiliş sonucunu açıklarken telefonunuzda bilgisayarınızda çekiliş sitesine girmelisiniz ve şartları yazıp çekilişi başlatmalısınız. Bu sırada telefonunuz ile Instagram’da canlı yayın ya da Instagram videosu çekerek bunu takipçileriniz ile bu süreci takipçileriniz ile paylaşmalısınız. Böylece hem doğru bir çekilişi olmuş olacak hem de sonucuna herkes kesinlikle inanacaktır.

Instagram Çekiliş Koşulları

Güzel bir çekiliş yapmak ve estetik fotoğraflar koymak oldukça önemlidir. Fakat daha da önemlisi Instagram çekiliş koşulları olmaktadır. Eğer gönderiniz gerçekten çok güzel olursa ama çok zorlayıcı şartlar koyarsanız insanlar üşenip bu çekilişe katılmayacaktır.

Örneğin bir telefon çekilişinde eğer birçok hesabı takip etmesini isterseniz katılımcılar bundan oldukça rahatsızlık duyacaktır. Bu nedenle sağlıklı bir çekiliş yapmak için koşullara başka hesapları takip etme gibi bir şart koymamanız oldukça önemlidir. Eğer işbirliği şeklinde bir çekiliş yapıyorsanız da başka hesapları takip etmesini katılımcılardan istiyorsanız bu sayıyı minimum seviyede tutmanız önerilir.

Çekilişi sadece kendi hesabınız gerçekleştiriyor ise koşullara arkadaş etiketleme, gönderiyi beğenme ve gönderiyi kaydetme gibi şartlar yazabilirsiniz. Böylece hem gönderiniz keşfete daha fazla düşmüş olacak hem de sayfanızın etkileşimi artacaktır.

Koşulları Doğru Belirlemek Önemli

Instagram çekiliş koşulları belirlenirken dikkat edilecek iki unsur hem katılımcıların çekilişten soğumamasını ve katılmasını sağlamak hem de kendi sayfanızın etkileşimini arttırmak olmalıdır. İki tarafın da ortak çıkarları doğrultusunda hareket edildiğinde kesinlikle çekilişinize daha fazla insan katılacaktır.

Ayrıca etkileşimi artırmak istiyorsanız ve bunu katılımcıları yormadan yapmak istiyorsanız yorumlara bir arkadaşınızı etiketleyin ve bunu birden fazla kez yapabilirsiniz gibi notlar düşebilirsiniz. Örneğin her kullanıcının bir katılım hakkı değil de her kullanıcının yorum yaptığı kadar katılım hakkı olursa hem daha fazla yorum görünecek hem de etiketlediği kişilerde çekilişe katılmaya karar vererek sayfanız daha fazla büyüyecektir. Bu şekilde katılımcıya daha fazla hak sunduğunuz takdirde şartlara kendini sayfanızı takip etme koşulunu da koyabilirsiniz. Böylelikle katılımcı hem sizi takip edecek hem de birden fazla kez yorum yapacaktır. Yorum etiketlediği kişilerden en az biri bile sizi takip etse takipçi sayınız iki kişi artmış olacaktır. Bu tarz küçük tricklerle sayfanızı büyütüp daha fazla kişiye hitap edebilirsiniz. Ayrıca çekiliş bittiğinde ürünü hediye ettiğiniz kişiden mutlaka fotoğraf isteyiniz ve ürünü gönderdiğinizi ispatlayınız.

Güvenilir Instagram Çekiliş Araçları

Instagram’da çekiliş sonucu açıklamanın en önemli unsuru güvenilir bir Instagram çekiliş aracı ile bunu yapmaktır. Eğer sonucu açıkladığınız sayfaya da çekiliş aracı gerçekten güvenilir bir site olmazsa takipçileriniz de size güvenmeyecektir. Bu sebeple Instagram’da çekiliş düzenlemeden önce sonucunu nasıl açıklayacağınızı iyice araştırmanız ve kendinize uygun bir çekiliş aracı bulmanız gereklidir. Bazı güvenilir çekiliş araçlarını şu sitelerden bulabilirsiniz:

  1. https://simpliers.com/tr
  2. https://instabom.com/tr
  3. https://www.wask.co/

Instagram Çekilişi Süresi Kaç Gün Belirlenmelidir?

Instagram çekilişinin süresi maksimum 1 hafta olmalıdır. Çok uzun sürede açıklanan çekilişler çok fazla rağbet görmemektedir. Bunun sebebi ise insanların bu kadar fazla beklemeyi sevmemeleridie. Ayrıca bir Instagram çekilişini 20 gün ya da daha fazla gibi bir sürede açıklamak sayfanızın bu çekilişe bütçesinin yetmediğini ve ancak uzun bir süre etkileşim aldıktan sonra bu çekilişi açıklayabileceğiniz anlamına gelir.

Oysa daha kısa sürede açıklanan çekilişler örneğin 3 gün ya da 1 hafta gibi sürelerde açıklanan çekilişler sayfanızın çekilişi bileceği ve buna bütçesinin yeteceği dolayısı ile bu sayfada çok fazla satış yaptığınızı gösterebilir.

Eğer kaliteli bir çekiliş istiyorsanız ve katılımın yüksek oranda olmasını bekliyorsanız Instagram çekiliş sürenizi oldukça ortalama bir seviyede tutmanız beklenir.

Çok kısa sürelerde açıklanan çekilişler ise yeterince katılmak isteyen kişilerin yeterince katılamamasına da neden olabilir. Bu sebepten dolayı Instagram çekilişiniz ortalama 5 gün ila 1 hafta arasında açıklanmalı ve bu süre içinde Instagram çekilişi sık sık hikayeye konularak hatırlatılmalıdır.

Avatar photo
Crovu Blogger
Yazılar: 78

1 Yorum

  1. Tamda aradığım içerik. Çok ayrıntılı ve akışkan bir paylaşım her zamanki gibi. Çok faydalandım Teşekkürler

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir